Cosplay Nedir?

Yazan: Ceyda Doğan Karaş Ekleme Tarihi: . Eklenen KategoriBlog

Bu aralar cosplay ile ilgili birkaç röportaja, yazıya falan baktım. Çok kişi eksik, yanlış biliyor konuyu. Bilmemek ayıp bir şey değil. Lütfen öğrenin veya bildiğim kadarıyla diyin. Kimse Sizi ayıplamaz merak etmeyin. Kalın sağlıcakla. Cosplay, “costume” ve “play” kelimelerinin birleşmesi ile meydana gelmiştir. Türkçe çevirisine “kostümlü canlandırma” diyebiliriz. Cosplay’i yapılan karakterler herhangi bir film, dizi, kitap, çizgi roman, bilgisayar oyunu ya da minyatür oyunlarından olabilir ama genellikle anime ve manga karakterlerinden yapılır. Bir canlandırmanın cosplay olması için tamamen el işçiliği ile bir ekip veya kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Karakteri kostümü ile canlandıran kişiye ise “cosplayer” denir.

Cosplay’in çıkışı genel kanının aksine Japonya değildir. Forrest J. Ackerman ve Myrtle R. Douglas tarafından 1939 yılında New York’ta Birinci Dünya Bilim Kurgu Convention’ında giydiği kostüm ile fan yapımı kostüm ile boy gösterirler. “Cosplay” ve “Cosplayer” kelimeleri ilk defa 1984 yılında Nov Takahashi tarafından Los Angeles’ta katıldığı bir convention’da sarf edilmiştir. 1990′lı yıllarda anime ve manga hazinesi ile cosplay’in Japonya’ya sıçraması gerçekleşti. Japonya’da hızla bir sektör haline geldi. Günümüzde ise etkinliklerin ve yarışmaları en önemlileri ve büyükleri Japonya’da gerçekleşmektedir. Neredeyse bütün dünyada da etkinlikler düzenlemektedir. Avrupa ve Amerika, Japonya’dan sonra büyük etkinlere ev sahipliği yapar.

Bir de şu ayrım lütfen yapılsın artık… “Costuming” özellikle Japonya ve Kuzey Amerika’da yaratıcılık ön plana alınarak yapılan var olan bir karakterin uyarlaması, var olan iki karakterin birleşmesi veya kostümün tamamen fantezi veya bilim kurgu öğeleri içererek yaratılmasıdır. “Cosplay” ise önceden yaratılmış bir karakterin ayrıntıları ile canlandırılmasıdır. Kostümde değişiklikler yapılmaz. Karakter görseli nasıl nasıl tasvir edilmişse o şekilde yapılır.

Örnek ile açıklamak gerekir ise Cadılar Bayramında giyilen hayalet, cadı, zombi gibi kostümleri tamamen taşıyıcısının zevkine ve yaratıcılığına kalmıştır ancak aynı bayram için hazırlanan Frankenstein kostümü daha önceden yaratılmış ve ayrıntıları edebi eser olarak verildiğinden cosplay olacaktır. Mash-up, steampunk kostümler de costuming kategorisine girer.

*Umarım yeni yayınlanmış röportaj yoktur benim görmediğim. Genel yanlış kanılar için yazdım yazıyı. Bir kişi veya kuruma herhangi bir itham amacıyla değil. Yazar: Emre Büyükevin

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Ceyda Doğan Karaş

1986 Safranbolu doğumlu. 2008 yılından beri cosplay sektörüyle ilgileniyor. Asıl mesleği; Proje Yöneticiliği, editörlük ve sunuculuktur. Oyun editörlüğünü yaklaşık 2010 yılından beri yapmakta. 2012 yılından beri Merlin’in Kazanı’nda, bu üç meslekle uğraşıyor.

Yorum Yaz